سلامتیعلوم پزشکی

اگر بالای ۶۵ سال دارید، رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند خطر مرگ و میر را تا ۲۵ درصد کاهش دهد

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۰ میانگین: ۰]

حتی اگر در سال های طلایی خود هستید، هرگز برای تغییر رژیم غذایی دیر نیست.

متخصصان تغذیه سال‌هاست که از مزایای رژیم مدیترانه‌ای حمایت کرده‌اند و تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این رژیم برای بزرگسالان در هر سنی مفید است.

بر اساس مطالعه ای که در این ماه در مجله تغذیه بریتانیا منتشر شد، رژیم غذایی مدیترانه ای با مرگ و میر کمتر و بقای طولانی مدت در افراد مسن مرتبط بود. 

دکتر Marialaura Bonaccio، محقق بخش اپیدمیولوژی و پیشگیری، و اولین نویسنده مطالعه ایتالیایی Istituto Neurologico Mediterraneo Neuromed (موسسه تحقیقات، بستری در بیمارستان و مراقبت های بهداشتی)، گفت: “ما قبلا می دانستیم که رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند خطر مرگ و میر را در جمعیت عمومی کاهش دهد، اما نمی دانستیم که آیا این به طور خاص برای افراد مسن یکسان خواهد بود.” 

اما به نظر می رسد دقیقاً این کار را انجام می دهد.

Bonaccio و تیم او دریافتند که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای منجر به کاهش ۲۵ درصدی خطر مرگ و میر ناشی از همه علل در نمونه بزرگی از افراد مسن می شود. علاوه بر این، از طریق متاآنالیز هفت مطالعه دیگر در مورد رژیم غذایی مدیترانه ای، آنها دریافتند که هرچه افراد نزدیکتر از رژیم غذایی پیروی کنند، بازده سلامتی بیشتری خواهند داشت.

برای رسیدن به این نتایج، محققان در مطالعه خود رویکردی دو جانبه در پیش گرفتند: طراحی مطالعه آینده نگر خود در مورد افراد مسن و رژیم غذایی مدیترانه ای بر اساس داده های مطالعه Moli-sani ، یک مطالعه کوهورت جمعیت ایتالیایی که بین سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰ انجام شد. همچنین متاآنالیز هفت مطالعه دیگر را انجام داد که به بررسی اثرات رژیم غذایی مدیترانه ای در جمعیت های مسن پرداخت.

آنها برای مطالعه آینده نگر خود، گروهی متشکل از بیش از پنج هزار نفر از افراد ۶۵ ساله یا بالاتر را در جنوب ایتالیا به کار گرفتند و به طور متوسط ​​تا هشت سال این افراد را پیگیری کردند.

اعضای این گروه سلامت عمومی آنها از جمله سطح فعالیت، کلسترول، BMI، وضعیت سیگار کشیدن و فشار خون مورد ارزیابی قرار گرفتند. با استفاده از یک امتیاز رژیم غذایی مدیترانه ای که توسط محققان در سال ۲۰۰۳ ایجاد شد، محققان ارزیابی کردند که افراد چقدر از ۰ تا ۹ به رژیم غذایی مدیترانه ای پایبند هستند که ۰ کمترین رعایت و ۹ بیشترین تبعیت را داشت.

سالمندانی که بیشتر از رژیم غذایی پیروی می کردند، از سلامت قلبی عروقی بهتری برخوردار بودند و خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی در آنها کاهش می یافت.

یک افزایش واحد با استفاده از مقیاس رژیم غذایی مدیترانه ای با کاهش پنج درصدی خطر مرگ همراه بود.

“رژیم غذایی مدیترانه ای خطر مرگ و میر کلی را به روشی پیش رونده با دوز-پاسخ کاهش می دهد. به عبارت دیگر، هرچه بیشتر از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی کنید، از نظر کاهش خطر مرگ و میر بیشتر می شود.

رژیم غذایی مدیترانه ای سنتی با مصرف زیاد میوه ها، سبزیجات و حبوبات مشخص می شود. در درجه اول غلات تصفیه نشده؛ مصرف زیاد چربی تک غیراشباع (از روغن زیتون فوق بکر)؛ مصرف نسبتاً زیاد ماهی؛ مصرف کم گوشت قرمز، مرغ و شکر؛ مصرف متوسط ​​لبنیات – معمولاً پنیر و ماست. و مصرف متوسط ​​اتانول (به شکل شراب).

با این حال، از آنجایی که این رژیم توسط مردم و فرهنگ های مختلف در سراسر منطقه مدیترانه مصرف می شود، تنوع قابل توجهی در اجزای فردی رژیم غذایی که مصرف می شود وجود دارد.

آنچه واضح است این است که با وجود این تفاوت ها، یک مزیت کلی برای رژیم غذایی وجود دارد که بیشتر از مجموع اجزای آن است.

و آمریکایی ها می توانند یک یا دو چیز از آن در مورد تغذیه سالم بیاموزند.

من همیشه آن را توصیه می‌کنم و احساس می‌کنم که این یکی از رژیم‌های غذایی کامل‌تر در میان بسیاری از رژیم‌های غذایی است که حفظ آن‌ها همیشه آسان نیست. کریستین کرک پاتریک، متخصص تغذیه دارای مجوز، که مدیر سلامتی است، کربوهیدرات های سالم (بسیاری از رژیم ها کربوهیدرات ها را به شدت محدود می کند و ممکن است برای برخی افراد سخت باشد) و همچنین چربی های سالم و پروتئین حیوانی به شکل ماهی و مرغ را می دهد. در موسسه سلامت کلیولند، به Healthline گفت.

با این حال، او هشدار می دهد که برخی از افراد مسن ممکن است برای حفظ توده عضلانی و جلوگیری از هدر رفتن به پروتئین بیشتری در رژیم غذایی خود نسبت به رژیم غذایی مدیترانه ای نیاز داشته باشند.

هم کرک پاتریک و هم بوناچیو می گویند که رژیم مدیترانه ای چیزی بیش از تغییر غذاهایی است که می خورید: این رژیم پیامدهای فرهنگی بیشتری مانند سهمیه بندی و سبک زندگی دارد که افرادی که خارج از مناطق مدیترانه زندگی می کنند ممکن است آن را تشخیص ندهند.

بوناچیو می گوید: «رژیم غذایی مدیترانه ای فقط یک لیست خرید از غذاها نیست. همچنین شامل مواردی مانند به اشتراک گذاشتن غذاها (روشن بودن)، فصلی بودن، و روش های ترکیب غذاها است. به عنوان مثال، یک روش معمولی مدیترانه ای برای خوردن پاستا با حبوبات یا سبزیجات است.

افرادی که علاقه مند به ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی خود با الهام از دریای مدیترانه هستند، می توانند ایده های برنامه غذایی و دستورالعمل های عالیی که برای چیزهایی مانند شکوفه کدو سبز با بلغار یا ماهی کبابی در سس زعفران وجود دارد را بررسی کنند. 

برای شروع، فقط شروع به دریافت رنگ بیشتر در رژیم غذایی خود کنید. این به معنای میوه و سبزیجات بسیار بیشتر است. کرک پاتریک گفت: «این نکته کلیدی است، «سپس برخی از میان وعده‌های بیشتر خود (مانند چوب شور، چیپس، و غیره) را با آجیل و زیتون عوض کنید، و در نهایت، گوشت قرمز را برای ماهی‌های چرب وحشی و مرغ بدون پوست کم‌کم استراحت دهید. . من فکر می‌کنم اینها واقعاً گام‌های بزرگی در جهت بهبود سلامت هستند.»

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر
منبع
www.healthline.com

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا