زیست‌شناسی (۱)

دانلود کتاب‌ الکترونیکی زیست‌شناسی دهم؛ پی‌دی‌اف زیست‌شناسی ۱ بر اساس سال چاپ

برای دانلود فایل این کتاب با فرمت PDF و براساس سال چاپ، می‌توانید از هر یک از لینک‌های زیر استفاده کنید.

زیست‌شناسی دهم چاپ ۹۵
زیست‌شناسی دهم چاپ ۹۶
زیست‌شناسی دهم چاپ ۹۷
زیست‌شناسی دهم چاپ ۹۸
زیست‌شناسی دهم چاپ ۹۹
زیست شناسی دهم  چاپ ۱۴۰۰

حتماً بخوانید:


دانلود کتاب‌‌ زیست‌شناسی یازدهم براساس سال چاپ


دانلود کتاب‌ زیست‌شناسی دوازدهم براساس سال چاپ

کلیاتی از کتاب زیست‌شناسی (۱) براساس چاپ ۱۳۹۵

تنوع زیستی

کلاس ما: کتاب زیست شناسی پایه دهم کتاب تخصصی رشته علوم تجربی دهم است این کتاب با نام دیگر زیست (۱) اولین کتاب از سری کتب زیست شناسی دوره دوم متوسطه است با تغییر سیستم آموزشی همانند بقیه کتب تخصصی دچار تغییرات بسیار شده است همانطور که از نام این کتاب پیداست در آن به موضوعات دستگاه های بدن انسان (بیولوژی جانوری) و ساختار های گیاهان (بیولوژی گیاهی) و… پرداخته شده است که به صورت pdf در ادامه این مطلب برای دانلود قرار گرفته است.

حتماً بخوانید: دنیای زنده؛ آزمون‌های آنلاین دنیای زنده

مروری بر کتاب زیست شناسی دهم

در این کتاب در ابتدا مفهوم زیست شناسی را می فهمید و سپس با مهم‌ترین دستگاه های بدن انسان و جانوران در فصل های مربوطه آشنا می شوید و در آخر در دو فصل به بررسی گیاهان و ساختار یاخته ای آنان می پردازید.

سرفصل‌های زیست دهم تجربی

خب زیست ۱ شامل فصل های زیر می باشد این کتاب ۱۱۷ صفحه و ۲۱ گفتار دارد.

  1. زیست شناسی دیروز، امروز و فردا
  2. گوارش و جذب مواد
  3. تبادلات گازی
  4. گردش مواد در بدن
  5. تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد
  6. از یاخته تا گیاه
  7. جذب و انتقال مواد در گیاهان

مباحث زیست‌شناسی پایه دهم

خب اگه یک دانش آموز کلاس دهمی باشید حتما براتون سوال هست که در پایه جدید تحصیلیتون در کتاب زیست دهم چه مطالبی رو میخونید؟ چه مباحثی رو پشت سر میذارید و چالش های امسالتون با این کتاب چی هست.

خب اگه هر یک از سوالات بالا براتون پیش اومده نگران نباشید در ادامه به این مباحث می پردازیم.

فصل اول زیست ۱

در این فصل به این موضوع می پردازیم که اصلا زیست شناسی چی هست؟ زیست نوین چه معنا داره و تا حالا این شاخه از علم تجربی چه کمک و خدمتی به انسان کرده است در واقع این فصل به نوعی برای شروع کتاب گرمتون میکنه!

فصل دوم زیست‌شناسی کلاس دهم

در این فصل موضوع اصلی دستگاه گوارش هست اما همینجا صبر کنید! چون شما با مفاهیم پایه زیست آشنایی کافی ندارید گفتار اول این فصل به آشنایی و بررسی انواع یاخته‌های جانوری، بافت‌های جانوری و کاربرد اونها می پردازد.

بعد از اون نوبت به این میرسه که با این مفهوم درگیر بشید که ساختار و علمکرد لوله گوارش به چه شکل هست؟ چه لایه هایی لوله گوارش را تشکیل داده اند و چه بافت هایی در هر لایه وجود دارند.

سپس با فرآیند جذب مواد در گفتار ۳ از فصل دوم زیست دهم تجربی آشنا می شوید و یاد میگیرید که فعالیت دستگاه گوارش چگونه تنظیم می شود و در نهایت تنوع گوارش در جاندارن مختلف و انواع آن را در جانوران می بینید و این فصل پایان می یابد.

فصل سوم زیست‌شناسی ‍۱

حالا وقتشه یه نفس بکشید! می‌دونید چه اتفاقی توی بدنتون افتاد؟ میدونید چه دستگاهی اکسیژن را وارد بدنتون میکند و چه دستگاهی کربن دی اکسید را خارج می کند؟ این فصل مربوط به همین موضوع هست.

گفتار اول به ساز و کار و فرآیند تنفسی در انسان مربوط می شود و گفتار دو و سه به ترتیب مرتبط با تهویه ششی و تنوع تبادلات گازی هستند.

حتماً بخوانید: گوارش و جذب مواد؛ آزمون‌های آنلاین گوارش و جذب مواد

فصل چهارم زیست دهم

اکسیژنی که وارد بدن شده باید به یاخته ها برسد تا زنده بمانند همچنین مواد دفعی باید از یاخته ها و بافت های بدن دور شوند و به اندام هایی برسند که این آلودگی را دفع میکند در ضمن مواد مغذی را فراموش نکنید! یاخته ها بدون مواد مغذی از جمله گلوگز زنده نمی مانند می دانید همه ی این حمل و نقل ها چطور انجام می شوند؟

توسط دستگاه گردش مواد در بدن! در گفتار اول این فصل به قلب مورد بررسی قرار میگیرد و خواهید دید که صدای های قلب هر کدام چطور تولید میشوند همچنین با دریچه ها و ساختار قلب آشنا می شوید همینطور با چرخه قلب و مفاهیمی همچون الکترو کاردیو گرافی و… آشنا می شوید.

حال نوبت رگ هاست! در گفتار ۲ به رگ ها می رسیم رگ ها یعنی ساختاری که سرتاسر بدن را به هم متصل میکنند و به نوعی جاده های حمل و نقلی بدن هستند در این فصل با ساختار رگ ها ، انواع آنها ، نبض ، نحوه تبادل مواد ، دستگاه لنفی و سازگار های تنظیم گردش مواد آشنا می شوید.

سپس در گفتار ۳ با خون که دستگاه حمل و نقل مواد است آشنا میشوید انواع یاخته های خونی ، ترکیبان آن و… را یاد میگیرید و در نهایت در گفتار آخر این فصل نیم نگاهی به دستگاه گردنش مواد در سایر جانوران خواهید داشت.

فصل پنجم زیست پایه دهم تجربی

در این فصل با تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد آشنا می شوید و سپس با مفهوم هم ایستایی و اهمیت آن در بدن ، شرح ساختار کلیه ، نحوه ی تشکیل ادرار  و تخلیه آن مواجه خواهید شد.

در گفتار آخر این فصل هم مانند فصول قبل تنوع دستگاهی که مورد بررسی قرار گرفته در جانوران بررسی خواهد شد.

فصل ششم کتاب زیست ۱

بالاخره از بحث جانوری جدا شده و به بحث گیاهی می رسیم این فصل و فصل بعد مربوط به گیاهان است این فصل ها عموما فصولی هستند که دانش آموزان ارتباط کمتری می توانند با آن برقرار کنند اما با این حال در کنکور بسیار سرنوشت ساز اند.

در گفتار یک به بررسی یاخته های گیاهی ، شناخت اجزای آن و تفاوت آن ها با یاخته های جانوری خواهید پرداخت سپس در گفتار ۲ سامانه های بافتی گیاهی و در بخش بعد ساختار های گیاهان را خواهید دید.

فصل هفتم زیست دهم

در نهایت به فصل آخر کتاب می رسید و نحوه تغذیه گیاهی ، چگونگی انجام آن و عوامل تاثیر گذار بر آن را مطالعه خواهید کرد.

سپس به خواهید دید که چه جاندارانی در تغذیهٔ گیاهی  مؤثر هستند و چگونه اثرگذاری می کنند و در پایان هم همانگونه که با دستگاه گردش مواد جانوران آشنا شدید با دستگاه گردش مواد گیاهان آشنا خواهید شد.

حتماً بخوانید: تبادلات گازی؛ آزمون‌های آنلاین تبادلات گازی

فارسی سازی عبارت تخصصی در زیست شناسی دهم

فارسی سازی چه خوب باشد و چه بد در حال حاضر موج عظیمی از اعتراضات را به سمت این کتاب و تیم تالیف کننده آن روانه کرده است فارسی سازی یعنی اینکه شما به جای خواندن عبارات اصلی که در کتاب های تخصصی ، مرجع و دانشگاهی آمده اند با عبارتی نظیر آویزه ، زیر نهنگ ، غده زیر مغزی و… مواجه خواهید شد.

توجه کنید که فارسی سازی فقط مربوط به این کتاب نمی شود و در زیست پایه های بعد یعنی زیست یازدهمو زیست دوازدهم هم کتاب ها فارسی سازی شده اند.

نظر شما در مورد فارسی سازی زیست ۱ چیست؟ آیا از ترتیب مطالب به عنوان یک دانش آموز (یا شاید یک دبیر) رضایت دارید؟ نقد و بررسی خود را در بخش نظرات با کلاس ما به اشتراک بگذارید تا با نام خودتان منتشر شود.

مشاهده بیشتر
آزمون آنلان زیست

داریوش طاهری

✍ اولین نیستیم ولی امید است بهترین باشیم

نوشته های مشابه

۲۰ دیدگاه

  1. فارسی سازی بزرگ ترین ضربه به دانش اموز است چون در مقطع های بالا تر دیگر خبری از اصطلاحات فارسی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا