زیست‌شناسی (۱)علوم پایه

چرا رنگ گوجه فرنگی قرمز است؛ علت تغییر رنگ گوجه فرنگی

امتیازی که به این مقاله می دهید چند ستاره است؟
[کل: ۱ میانگین: ۵]

تا حالا به این فکر کردین که علت قرمز بودن گوجه فرنگی چیه؟! واقعا چرا رنگ گوجه فرنگی رسیده قرمز میشه؟! در این پست کوتاه می خوام دلیل علمی قرمز بودن رنگ گوجه فرنگی رسیده رو خدمت تون توضیح بدم.

حتما این پست کوتاه رو بخونید.

رنگ گوجه فرنگی در دوره تکامل از رنگ سبز به به رنگ قرمز تغییر پیدا میکنه. گوجه فرنگی در فرایند فتوسنتز به دو ماده نیاز داره که رنگ گوجه فرنگی (و چند گیاه دیگه) تحت تاثیر این دو ماده تغییر میکنه. در ادامه درباره این دو ماده خدمت تون توضیح میدم.

حتماً بخوانید: گوجه فرنگی سبزی است یا میوه؟

علت سبز شدن رنگ گوجه فرنگی قبل از رسیدن

رنگ گوجه فرنگی نرسیده سبز میشه

ماده کلروفیل Chlorophyll یا همون سبزینه ماده ای سبز رنگه که وقتی رشد گوجه فرنگی شروع میشه مقدار زیادی از این ماده در گوجه فرنگی وجود داره . کلروفیل یا سبزینه باعث میشه تا گوجه فرنگی بتونه از انرژی خورشید استفاده کنه.  کلروفیل فقط در گوجه فرنگی نیست و در گیاهان دیگه هم وجود داره. به همین دلیل در این مرحله رنگ گوجه فرنگی سبز میشه .

علت قرمز شدن رنگ گوجه فرنگی بعد از رسیدن

علت قرمز شدن رنگ گوجه فرنگی رسیده

وقتی زمان چیدن گوجه ها نزدیک میشه، روزها کوتاه تر میشه در نتیجه دما کاهش پیدا میکنه. وقتی این اتفاق میوفته ماده کلروفیل کم کم در گوجه حل میشه و به جاش ماده ای به نام لایکوپین (لیکوپن) Lycopene درون گوجه به وجود میاد. این فرایند باعث میشه تا رنگ گوجه فرنگی از سبز به قرمز تغییر کنه. لایکوپین ماده ای قرمز رنگه که در گوجه فرنگی و چند میوه قرمز رنگ دیگه (مثه هندوانه) وجود داره. جالبه بدونید که لایکوپین ماده بسیار مفیدیه و می تونه از چند نوع سرطان جلوگیری کنه! وقتی رنگ گوجه سبز میشه، نه بو داره و نه مزه. در این دوره توی گوجه گازی وجود داره به نام گاز Ethylene اتیلن (تلفظ صحیح : ˈeθ.ə.liːn) . گاز اتیلن سرعت پروسه تکامل گوجه فرنگی رو افزایش میده و باعث میشه تا گوجه زودتر برسه. البته گاز اتیلن در میوه های دیگه هم وجود داره؛ گاز اتیلن در موز باعث میشه تا موز بعد از چند روز پوسیده بشه! در این پروسه میزان شکر در گوجه افزایش پیدا میکنه در مقابل میزان اسید کم میشه و همین مسئله باعث میشه تا گوجه کم کم نرم تر و شیرین تر و در نهایت قابل خوردن بشه.

سرعت تغییر رنگ در انواع گوجه فرنگی ها

سرعت تغییر رنگ گوجه فرنگی ها با هم فرق داره!

طبق تحقیقات دانشمندان سرعت رشد و تغییر رنگ در انواع گوجه فرنگی متغیره! برای مثال گوجه فرنگی های کوچکتر مثه گوجه فرنگی گیلاسی Cherry Tomato خیلی سریع تر رشد میکنن و میرسن. اما در مقابل گوجه فرنگی های بزرگتر مثه گوجه فرنگی بیف استیکی Beefsteak tomato یکم دیرتر میرسن و در نتیجه بیشتر طول میکشه تا قرمز بشن.

گوجه فرنگی های کوچکتر زودتر از گوجه های بزرگ تر میرسن

دما تاثیر بسیار مهمی در پروسه رشد و تغییر رنگ گوجه فرنگی ها داره. گوجه فرنگی در دمای بسیار سرد و یا دمای بسیار گرم نمی تونه رشد کنه. بهترین دما برای رشد ایده آل گوجه فرنگی، بین ۵۰ درجه  ۱۰ درجه سلسیوس تا  ۲۹ درجه سلسیوسه (۵۰ تا ۸۵ درجه فارنهایت).

آیا باید گوجه فرنگی‌های سبز رنگ را دور بریزیم؟!

خیلیا وقتی گوجه میخرن، گوجه های سبز رنگ رو میندازن دور اما اینکار اشتباهه چون این گوجه ها کالن اما خراب نیستن!  اگر تو خرید تون گوجه نرسیده پیدا کردین، کافیه این گوجه ها رو بریزید تو یه کیسه کاغذی و بذارید چند روز بمونه. کیسه کاغذی گاز اتیلن تولید شده توسط گوجه فرنگی رو در محفظه نگه میداره و باعث میشه گوجه زودتر برسه. بعد از چند روز می‌بینید که گوجه قرمز و نرم شده و قابل خوردنه.

خب دوستان امیدوارم این پست کوتاه به درد تون بخوره. اکیدا توصیه می کنم حتما گوجه بیشتری بخورید. گوجه فرنگی واقعا مفیده و از بروز خیلی از سرطان ها جلوگیری میکنه مخصوصا سرطان پروستات. اگر شما هم نکته ای درباره پروسه تغییر رنگ گوجه فرنگی می دونید در بخش دیدگاه ها مطرح بفرمایید تا بقیه هم استفاده کنن.


فهرست کتاب زیست‌شناسی ۱

فصل ۱ـ دنیای زنده 
گفتار ۱. زیست‌شناسی چیست؟
گفتار ۲. گستره حیات
گفتار ۳. یاختـه و بافـت در بـدن انسـان

فصل ۲ـ گوارش و جذب مواد
گفتار ۱. ساختار و عملکرد لولۀ گوارش
گفتار ۲. جذب مواد و تنظیم فعّالیت دستگاه گوارش
گفتار ۳. تنوع گوارش در جانداران

فصل ۳ـ تبادلات گازی
گفتار ۱. سازوکار دستگاه تنفس در انسان
گفتار ۲. تهویۀ ششی 
گفتار ۳. تنوع تبادلات گازی

فصل ۴ـ گردش مواد در بدن
گفتار ۱. قلب
گفتار ۲. رگ‌ها
گفتار ۳. خون
گفتار ۴. تنوع گردش مواد در جانداران

فصل ۵ ـ تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد
گفتار ۱. هم ایسـتایی وکلیه‌ها
گفتار ۲. تشـکیل ادرار و تخلیـۀ آن
گفتار ۳. تنوع دفع و تنظیم اسمزی در جانداران

فصل ۶ ـ از یاخته تا گیاه
گفتار ۱. ویژگی‌هـای یاختـۀ گیاهـی
گفتار ۲. سامانۀ بافتی
گفتار ۳. ساختار گیاهان

فصـل ۷ـ جـذب و انتقـال مـواد در گیاهـان
گفتار ۱. تغذیـۀ گیاهـی
گفتار ۲. جانداران مؤثر در تغذیۀ گیاهی
گفتار ۳. انتقـال مـواد در گیاهـان


آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
بله
تقریبا
خیر

داریوش طاهری

اولیــــــن نیستیــم ولی امیـــــد اســــت بهتـــرین باشیـــــم...! خدایــــــــــا! نام و آوازه مــــــرا چنان در حافظــه‌ها تثبیت کن که آلزایمـــــــــر نیز تــوان به یغمـا بـردن آن را نـداشتــــــه باشـد...! خدایـــــــــا! محبّـت مــرا در دل‌های بندگانت بینداز ... خدایــــــا! مــــرا دوســــت بــــدار و محبوبــم گـــردان...!

‫۴ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا